Macierz dyskowa- dlaczego warto mieć takie rozwiązanie w swojej firmie?

Czym jest macierz dyskowa? To urządzenie wyposażone w wiele dysków twardych i / lub dysków SSD. Ich liczba najczęściej wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu. Dyski połączone są ze sobą i to jest kluczowa kwestia, bowiem wiąże się z możliwością zyskania konkretnych korzyści. Wiele firm poszukując wydajnych rozwiązań z zakresu IT, nie do końca zdaje sobie sprawę, jak opłacalnym może okazać się sięgnięcie po macierz dyskową, w tym chodzi tutaj nie tylko o sprzęt, ale i o dedykowane oprogramowanie. Dlaczego więc warto zdecydować się na takie rozwiązanie w firmie? Podpowiadamy.

Pełne bezpieczeństwo danych i imponujące prędkości zapisu oraz odczytu

Jak już wspomnieliśmy, macierz dyskowa posiada kluczową właściwość, którą jest połączenie ze sobą dysków twardych. Dzięki temu połączeniu, macierz zapewnia wysokie bezpieczeństwo danych oraz naprawdę duże prędkości, zarówno zapisu, jak i odczytu. Dysponując na serwerach kilkoma odrębnymi dyskami, zazwyczaj nie jesteśmy w stanie osiągnąć takich parametrów.

Jeśli chodzi o prędkość macierzy, to jakie możliwości będziemy posiadać w tym zakresie zależeć będzie od ilości i prędkości wykorzystanych dysków. Znaczenie będzie mieć także rodzaj zastosowanych kontrolerów (szybkość i rodzaj zainstalowanych procesorów, wielkość pamięci cache, pamięć RAM).

Zaawansowane propozycje dostępne obecnie na rynku, jak właśnie rozwiązania Storage, czyli z obszaru pamięci masowej, obejmują macierze dyskowe idealne dla wszystkich środowisk SAN i aplikacji korporacyjnych. Bez problemu można dopasować indywidualnie rozwiązanie pod takie potrzeby, jak bazy danych, wirtualizacje, czy też monitoring video. Zaawansowana technologia idzie tutaj w parze z prostą instalacją i łatwym w obsłudze interfejsem do zarządzania. Macierz dyskowa oferuje zatem konkretne korzyści m.in. w zakresie bezpieczeństwa danych i prędkości ich obsługi, będą jednocześnie narzędziem przyjaznym dla użytkownika.

Jakie funkcjonalności oferują macierze dyskowe?

Zarządzanie zasobami danych, zarządzanie ich podziałem, kopiami bezpieczeństwa, klonowaniem i replikacją to tylko wybrane funkcjonalności, jakie zapewnia oprogramowanie dedykowane macierzom dyskowym. Poszczególne technologie, w jakie zaopatrzone są wybrane modele macierzy, pozwalają m.in. na wykonywanie szybkich kopii określonych danych (kopie migawkowe / funkcja snapshot), konfigurowanie dysków SSD, które stanowią cache dla dysków tradycyjnych i tym samym przyspieszają pracę macierzy, kompresowanie lub usuwanie duplikatów plików, synchronizację pomiędzy odrębnymi urządzeniami (dzięki funkcjonalności, jaką jest replikacja, eliminujemy ryzyko związane z awarią, czy też niedostępnością jednego z urządzeń / jednej z lokalizacji). Warto z pewnością wspomnieć także o innych zaawansowanych funkcjach, jak na przykład Thin Provisioning, HotSpare, czy Auto-Tiering.

W jakich obszarach wykorzystamy wymienione funkcjonalności? Otóż podstawowe zastosowania macierzy dyskowych to m.in. serwery plików, wirtualizacja, bazy danych, a także chmury prywatne i hybrydowe, czy też klastry obliczeniowe.

Na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Podobnie, jak serwery Storage, macierze dyskowe powinny oferować stabilność i niezawodność. Decydując się na konkretne rozwiązanie warto wziąć pod uwagę także jego elastyczność, modułowość oraz zdolność do rozbudowy, co pozwoli swobodnie skonfigurować urządzenie do przechowywania i udostępniania danych w zależności od wymaganej aktualnie i w dalszej perspektywie wydajności (w tym zakresie dostępne jest na rynku szerokie spektrum rozwiązań). Równie istotne będą możliwości urządzenia względem spełniania wymagań stawianych przez współczesne aplikacje.

Ważnym kryterium wyboru konkretnej macierzy będzie udzielana na urządzenie gwarancja. Standardowo są to 3 lata gwarancji na system i 1 rok gwarancji na moduł bateryjny oraz moduł super kondensatora. Jako, że macierz dyskowa to urządzenie o charakterze strategicznym warto rozważyć opcję serwisu szybkiej wymiany komponentów oraz opcjonalnych serwisów on-site.